Dla jakich firm postępowanie o zatwierdzenie układu?
Obecna sytuacja rynkowa, spowodowana wysoką inflacją oraz stopami procentowymi, może przyczyniać się do powstania zagrożeń związanych z utratą płynności finansowej firm. Przepisy umożliwiają przedsiębiorcom wyjście z trudnej sytuacji finansowej i odzyskanie rentowności, m.in. poprzez restrukturyzację.
Prawo restrukturyzacyjne przewiduje następujące rodzaje postępowań:
∑ postępowanie o zatwierdzenie układu,
∑ przyspieszone postępowanie układowe,
∑ postępowanie układowe, lub
∑ postępowanie sanacyjne.
W praktyce jednak wybór postępowania restrukturyzacyjnego w celu przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji zależeć będzie od wielu czynników, tj. wielkości przedsiębiorcy, ilości wierzycieli, w tym wierzycieli spornych, czy czynników ekonomicznych.
Przypadek spółki Modni Millenialsi
Rozważmy przykład przedsiębiorcy – pana Tadeusza, który prowadzi działalność w sektorze handlu detalicznego w formie spółki z o.o. pod firmą "Modni Millenialsi", w której jest jedynym wspólnikiem i członkiem zarządu. Spółka ta wynajmuje lokal w centrum handlowym, gdzie sprzedaje odzież męską i damską. W wyniku obecnej sytuacji na rynku spółka Modni Millenialsi ma trudności ze spłatą swoich zobowiązań. Ma ona jednego dużego wierzyciela – bank, w którym zaciągnęła kredyt obrotowy, oraz kilku drobnych wierzycieli – kontrahentów, którym zalega z płatnościami z tytułu dostaw towaru. Spłata kredytu zabezpieczona jest wekslem in blanco oraz pełnomocnictwem do dysponowania środkami na rachunkach. Spółka zalega z zapłatą czynszu, na poczet którego wynajmujący zaliczył wpłaconą kaucję i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta